Néha hajlamosak vagyunk megfeledkezni az otthonunkban kialakuló dugulások elleni harc egyik legkézenfekvőbb és mégis igen hatásos eszközéről, a csapvízről. A forró vizet többféle, olyan, a háztartásokban általában megtalálható, természetes “alapdarabokkal” kombinálhatjuk, mint az ecet, a só, szódabikarbóna vagy a szénsavas üdítők. Cikkünkben összeszedtünk néhány olyan jól bevált otthoni praktikát, amit érdemes kipróbálni az eltömődések megelőzéséért.
Ugyan elsőre kicsit furcsának tűnhet, de a víz egyre alacsonyabb hőmérséklete miatt a modern mosógépek, illetve mosószerek nagymértékben hozzájárulnak például a fürdőszobában jelentkező dugulások kialakulásához.
Hogy mi ennek az oka? A boltokban kapható mosószerek képesek már akár 30 fokos vízben is tisztítani, csakhogy ez azzal is együtt jár, hogy a szennyvízcsatorna csövei ma sokkal rosszabb állapotban vannak, mint mondjuk néhány évtizeddel korábban. Így pedig jóval könnyebben alakulnak ki dugulások a csatorna belső falán.
A csatornákban lerakódó olajos és zsíros szennyeződések idővel egyre jobban lerakódnak, így szűkítve a csövek vízáteresztő-képességét. Ezért is fontos, hogy időről időre forró vízzel átöblítsük a csöveket.
Íme néhány jól bevált, tuti otthoni praktika
Bár az alábbiakban felsorolt módszerek elsősorban a kisebb dugulások megelőzésére szolgálnak és nem garantálják, hogy a makacsabb dugulásokat elkerülhetjük, mégis sokat segíthetnek. Persze legfőképpen akkor, ha odafigyelünk a lefolyók és csövek rendszeres tisztítására és karbantartására.
Íme néhány jól bevált, duguláselhárító házi praktika:
- Sima forró víz: Ha egyszerű, de nagyszerű módszerrel szeretné kezdeni a dugulás megszüntetését, akkor forraljon fel körülbelül 2 liter vizet, de figyeljen arra, hogy hűtse azt vissza nagyjából 60 fokra, mivel a nagyon forró víz használata a PVC csövek károsodását, sőt akár azok deformálódását is okozhatja a csatlakozásoknál. Miután lehűtötte a vizet, lassan adagolva öntse bele az eldugult lefolyóba.
- Forró víz és só: Mivel a só segít fellazítani a szennyeződéseket és zsírokat, ezt is segítségül hívhatjuk. Keverjen össze egy evőkanálnyi sót egy csésze forró vízzel, majd öntse a keveréket a lefolyóba. Hagyja hatni körülbelül tíz percig, majd öblítse le bőséges vízzel.
- Ecet-szódabikarbóna kombó: Ez egy rendkívül hatékony és pénztárcakímélő házi duguláselhárító módszer, ami akár még a lefolyóból áradó kellemetlen szagokat is megszüntetheti. Keverjen össze öt evőkanálnyi szódabikarbónát 3 dl ecettel, és öntse a lefolyóba. Várjon 10 percet, majd amikor már kezd mérséklődni a habzás, öblítse át bőséges, forró vízzel a lefolyót.
- Trisó: A háztartási boltokban megvásárolható trisóból tegyen 3 evőkanálnyit a lefolyóba, majd hagyja állni egy éjszakán át. Másnap reggel pedig bő, forró vízzel öblítse le.
- Kávézacc: Gondolta volna? A kávékészítés során keletkező zaccot a lefolyókban kialakuló dugulások megelőzéséhez is újra tudja hasznosítani. A kávézaccot rendszeresen öntse bele a lefolyóba, mert a csövekbe kerülve felszívja a zsírt és eljuttatja a csatornahálózatba. Ráadásul ahogy halad végig, felszántja a már lerakódott szennyeződéseket is.
- Kóla: Egy dugulás során a kóla is csodákra lehet képes a benne lévő foszforsav miatt. Az első lépés, hogy amennyiben felgyűlt a víz a mosdókagylóban vagy a mosogatótálcában, merje ki a vizet! Öntsön a lefolyóba 1 liter kólát, majd zárja le egy dugóval a lefolyónyílást, és hagyja állni egy órán keresztül. Az idő leteltével öblítse le forró vízzel, de ne feledje, hogy 60 foknál ne legyen melegebb a víz, mint ahogyan azt előző cikkünkben is említettük.
- Lefolyótisztítók: A zsíroldó hatással rendelkező vízkőoldót, illetve a boltokban kapható erős lefolyótisztítókat rendszerint este kell a lefolyóba önteni, hatásukat ugyanis egy éjszaka alatt fejtik ki. Reggel aztán forró vízzel kell leöblíteni ezeket a szereket. Használatukkor természetesen rásegíthetünk egy kézi pumpával is a minél hatékonyabb eredményért. A bolti lefolyótisztítóknak két típusa van: a szilárd, szemcsés állagú granulátum, illetve a gél állagú, folyékony tisztítók. Néhány lefolyótisztító granulátum használati útmutatójában (például a Búvár, Szi-Ti vagy a Mr. Muscle) külön felhívják a figyelmet arra, hogy ezeket nagyon körültekintően kell használni, hiszen méreganyagokat tartalmaznak. Amikor víz éri ezeket, mérgező gázok keletkeznek, amiket jobb nem belélegezni, továbbá súlyos égési sérülést és szemkárosodást is okozhatnak. Éppen ezért mi inkább a gél állagú lefolyótisztítók használatát javasoljuk, amelyek kíméletesebben oldják fel a lerakódott szennyeződéseket, ezáltal a dugulást, valamint nincs olyan mértékű egészségkárosító hatásuk sem, mint a szilárd állagú társaiknak.
- Sósav: Ha minden kötél szakad, a háztartási sósavat vethetjük be, amit viszont nagyon körültekintően kell használni, mivel rendkívül erős mérgező és maró hatással rendelkezik. Bár a legtöbb vegyszer nem tudja felvenni a versenyt a mechanikus módszerekkel, mint amilyen például a csőtisztító spirál, a sósav más kategóriába tartozik. Ez az anyag ugyanis szinte mindennel reakcióba lép a műanyagon kívül, minden szerves anyagot szétmar. Amennyiben ennek használata mellett dönt, öntsön egy fél flakont a lefolyóba, majd hagyja állni legalább 1-2 órát. Ezt követően alaposan öblítse le langyos vízzel. Fontos, hogy a sósav alkalmazása során minden esetben viseljen maszkot, védőszemüveget és gumikesztyűt, illetve folyamatosan szellőztessen! A legfontosabb pedig, hogy semmiképpen ne szippantsa be a mérgező gázokat!
Duguláselhárítás azonnal
Ne felejtse, igazán makacs dugulás esetén a Kidugítjuk nagy tapasztalattal rendelkező szakemberei professzionális eszközökkel, rövid időn belül megszüntetik az eltömődéseket.
Duguláselhárítás fix áron
Keressen minket bizalommal, a nap 24 órájában állunk rendelkezésére fix árakkal.